wtorek, 20 sierpnia 2019

Gminne Święto Plonów 2019 r.Gminne Święto Plonów już za nami. Dożynki to jeden z najpiękniejszych  staropolskich obrzędów ludowych. Jest podsumowaniem całorocznej pracy rolnika, docenieniem jego zaangażowania i trudu .  Rolnicy z Gminy Frysztak za tegoroczne plony  dziękowali w miniony czwartek – 15 sierpnia.      Dożynki rozpoczęto od uroczystej Mszy Świętej o godz. 16:00, której przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Bogaczewicz, a homilię wygłosił ks. Artur Kostrząb.  Po Mszy Świętej barwny korowód wieńcowy przeszedł na plac GOSiR we Frysztaku. Swoją obecnością zaszczyciły nas pięknie ubrane grupy wieńcowe z: Glinika Średniego, Pułanek, Lubli, Gogołowa, Cieszyny, Glinika Górnego, Huty Gogołowskiej, Stępiny, Frysztaka (Koło Emerytów i Rencistów) oraz Zespół Ludowy „Twierdzanie”.     Na szczególne wyróżnienie zasługuje wieniec  przygotowany przez dzieci z Gogołowa. W czasie trwania święta plonów jury nagrodziło wszystkie wieńce, wybrane zostały trzy wieńce, które będą reprezentować Gminę Frysztak podczas dożynek powiatowych (Cieszyna, Gogołów) oraz podkarpackich (Zespól Ludowy „Twierdzanie” ).
Wójt Jan Ziarnik serdecznie, po gospodarsku przywitał wszystkich  zebranych, dziękując równocześnie za ogromny trud, jaki był udziałem  rolników w trakcie tegorocznych żniw. 
Uczestniczącym w ludowym święcie mieszkańcom i przybyłym gościom  zaprezentowały się zespoły:  „Gogołowianie”, którzy przedstawili obrzęd wieńcowin, „Wisznia” z Wiśniowej zatańczyła nasze rodzime tańce, a Kapela „Gogołowianie” przygrywała wesołe melodie i przyśpiewki ludowe.
Dla uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji: dla dzieci były dmuchańce, dla wszystkich pyszne jadło przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gogołowa, Lubli, Twierdzy i Huty Gogołowskiej, a pyszny miodek serwowali  Pan Ryszard Srebrny i Marcin Ziemba.  Na stoiskach nie zabrakło biżuterii, którą wykonała Pani Iwona Pilch. W czasie trwania imprezy odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz Sebastiana.
Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli Pani Irena Zielińska i Pan Władysław Wilisowski       
z Gogołowa. 
Za pomoc w organizacji dożynek dziękujemy GOSiR Frysztak, Zakładowi Komunalnemu we Frysztaku oraz Wójtowi Gminy Frysztak.
W dalszej części wieczoru zaprezentował się zespół „Abba Cover Band”, którego muzyczne show przeniosło widzów do lat 70 i 80.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Galeria zdjęć Pani Joanny Pasek - kliknij tutajBrak komentarzy:

Prześlij komentarz