wtorek, 17 listopada 2020

Nagrody Zarządu Powiatu Strzyżowskiego w dziedzinie kultury 2020

W 2020 r. Zarządu Powiatu Strzyżowskiego przyznał nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymały je osoby, które w każdej z 5 gmin powiatu działają i tworzą przyczyniając się do kulturalnego rozwoju powiatu strzyżowskiego. Nagrody otrzymali z gminy Czudec: Janusz Jacek, Leszek Drzał, Frysztak: Marek Hadro, Edward Górgacz, Niebylec: Kapela „Cajmery”, Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej, Strzyżów: Stanisław Śliwa, Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie”, Wiśniowa: Dorota Magryś, Kazimierz Długosz.


Laureatami nagrody z naszej gminy są: Pan Edward Górgacz i Pan Marek Hadro. 

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, życzymy dużo zdrowia oraz dalszych sukcesów.


Edward Górgacz społecznik z umiłowaniem tradycji i historii swojej miejscowości i gminy. Przez 32 lat był kronikarzem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gliniku Dolnym. Za tę prace otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną we Frysztaku. Jego szersza działalność społeczna rozpoczęła się w latach 2001-2002 gdy po raz pierwszy w ramach dożynek parafialnych zaprezentował się z woźnicami, zaprzęgami konnymi i muzyką, które były atrakcją dla dzieci i dorosłych. W 2008 r wraz ze zorganizowanymi zaprzęgami i kapelą brał udział w realizacji projektu w ramach Poakcesyjnego Wspierania Obszarów Wiejskich – „Hipika, muzyka, zabawa”. W tym samym roku organizował wycieczki zaprzęgami konnymi dla dzieci z Gogołowa. W latach 2008-2010 z przygotowanych przejażdżek korzystali mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Gliniku Dolnym oraz wychowankowie Domu Dziecka w Strzyżowie. Od 2010 r. zorganizował i prowadzi galerię sprzętów dawnych – obecnie ekspozycję można podziwiać w budynku starej szkoły w Gogołowie.


Marek Hadro jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Po ukończeniu liceum życie zawodowe związał ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym we Frysztaku. W 1993 r. ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Był inicjatorem i realizował wiele projektów związanych z aktywizacją artystyczną środowiska nauczycieli oraz dzieci i młodzieży dotkniętych niepełnosprawnością. Poprzez założoną w roku 1989 grupę plastyczną „Na Luzie” łączącą nauczycieli z gminy Frysztak poprzez (od 1998) „Terapię przez sztukę” w dużym stopniu doprowadził do rozwoju życia plastycznego w gminie Frysztak, o czym świadczą także dokonania na płaszczyźnie opracowania graficznego jego autorstwa wielu materiałów promocyjnych gminy Frysztak. Jest tez autorem wielu obrazów: w 1997 r. namalował dwie kopie Cudownego Obrazu NMP z Leżajska (jedna z nich została poświęcona w Dukli przez Papieża Jana Pawła II), w latach 1997-99 malował elementy wystroju kościoła oo. Saletynów w Dębowcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz