wtorek, 22 czerwca 2021

I Festiwal Kultury Ludowej im. Stefana Kłosowicza za nami...

 


Kochani, za nami, mamy nadzieję, pierwsza historyczna edycja Festiwalu Kultury Ludowej im. Stefana Kłosowicza. Festiwal odbył się w gościnnych progach Winnicy Sztukówka – i tu dziękujemy pięknie gospodarzom: państwu Katarzynie i Leszkowi Szczęchom.

Podziękowania kierujemy również do firmy „Chmura sp. z o.o.”, Zakładu Komunalnego we Frysztaku, GOSIR Frysztak, firmy „Neodesign”  – bez Waszej cichej pomocy sami byśmy nie podołali. Naszym pomocnikiem był również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Frysztaku – dziękujemy dyrekcji i Pracownikom za ugoszczenie nas pysznym jedzonkiem.

Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe Powiatowemu Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej  

i Starostwu Powiatowemu w Strzyżowie – kłaniamy się pięknie.

Ukłony kierujemy również do portalu Frysztak24.pl za objęcie patronatem medialnym naszego festiwalu – dziękujemy za promocję, obecność i relacje.

Założeniem tego wydarzenia jest pielęgnowanie, popularyzacja kultury ludowej oraz szeroko pojęta integracja środowisk folklorystycznych oraz pokoleń. Do realizacji tych zamierzeń zaproszenie przyjęli: Zespół Pieśni i Tańca „Małe Pogórze” działające przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie – młodzi tancerze rozpoczęli festiwal staropolskim polonezem; Dziecięcy Zespół „SMYKI” z GOK Frysztak piękną poleczką pomógł rozgrzać nieco zziębnięte dłonie publiczności;  Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie” – założony przez p. Stefana Kłosowicza i działający nieprzerwanie do dzisiaj, w pięknych strojach, z kapelą na żywo  wytańczył tańce krośnieńskie; Dziecięca Kapela Kurasie z Lubziny – czwarte pokolenie grające muzykę ludową pokazało, że dzieci również potrafią się zachwycić wspólnym muzykowaniem; Zespół Pieśni i Tańca „Mały Frysztak” w pięknych strojach rzeszowskich,  brawurowo zatańczył nagradzanego wielkimi brawami krakowiaka; Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” z Ośrodka Kultury w Czudcu podbił nasze serca tańcami rzeszowskimi; Młoda Kapela Kurasie zdrowo cięła rzeszowskie polki, aż nogi same chodziły; Zespół Pieśni i Tańca „Wisznia”  z Ośrodka Kultury w Wiśniowej zachwycił tańcami z okolic Cieszyny i efektowną bitką w suicie tańców rzeszowskich; Kapela „Gogołowianie” na tyle się spodobała Temu Na Górze, że po całym dniu chmur   i wiatru zaświeciło słońce; Zespół Ludowy „Twierdzanie” zwieńczył  prezentacje festiwalowe wiązanką rzeszowskich melodii i tańców. Całość przeplatana była pięknymi śpiewami  młodych wokalistów pracujących pod okiem p. Andrzeja Borkowskiego – instruktora GOK Frysztak oraz oryginalnymi nagraniami ZPiT Twierdzanie, w których śpiewał  pan Stefan.

Całość sceniczną okrasili swoją obecnością i talentami wystawcy. Miłośnicy Tradycji i Ludowej Muzyki z Gogołowa oczarowali ,zwłaszcza najmłodszych, prezentacją starych narzędzi, pokazywaniem ginących zawodów. Każdy, kto do nich zawitał miał okazję mleć ziarno na mąkę lub zakosztować gorącego proziaka ze świeżym masłem.

Gościliśmy również panią Agatę Zahutę pochodzącą z Pułanek, miłośniczkę historii, starej fotografii i opowieści z przeszłości. Przywiozła ze sobą mnóstwo regionalnych wydawnictw, a przebojem był kalendarz na 2022 rok z starymi zdjęciami Frysztaka i okolic.

Było również coś dla pań czyli korale, kolczyki, wianki. Były nawet okolicznościowe czapki na wietrzną Sztukówkę. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia paniom Jadwidze Żarek, Iwonie Pilch oraz Wioli i Beatce z Dużego Wiejskiego Love J

Panowie mogli znaleźć dla siebie coś pysznego, bo nie brakło swojskiego jadła, które przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Lubli, Gogołowa, Glinika Średniego i Kobyla. Pyszności serowe serwował Zwierzogród z Różanki – wszystko znikało w ekspresowym tempie. Dziękujemy J

Gośćmi honorowymi naszego festiwalu były dzieci pana Stefana wraz z rodzinami:  pani Jolanta Rzepka, pan Kazimierz Kłosowicz i pan Mieczysław Kłosowicz. Mamy nadzieję, że jest to początek naszej przyjaźni i odkrywania na nowo ich Taty. Dziękujemy pięknie za udostępnione zdjęcia, wywiady, artykuły , instrumenty,  medale. Życzymy Wam dużo zdrowia i czekamy na kolejne spotkania.

Swoją obecnością uświetnili naszą imprezę pan Jacek Król – przewodniczący Rady Gminy Frysztak i pan Tomasz Gancarski – wicestarosta Strzyżowski – dziękujemy za obecność, dobre słowo i obietnice współpracy na następne lata.

Po zakończonych prezentacjach nastąpiła spontaniczna biesiada – były przyśpiewki, były odśpiewki, kupa śmiechu i wielka nawałnica na zewnątrz – zakończyliśmy festiwal z prawdziwą wielką pompą. 

Emocji było co nie miara – zapraszamy do galerii po namiastkę. I zapraszamy za rok! Do zobaczenia J a.s.

P.S. Dziękuję najbardziej Ekipie GOK Frysztak wraz ze stażystkami – bez Was nic J a.s.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz