poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Gminne Święto Plonów 2021 r.

 


W dniach 14 – 15 sierpnia we Frysztaku odbyło się Gminne Święto Plonów 2021.

Świętowanie rozpoczęliśmy w sobotę 14 sierpnia od koncertów w klimacie blues, country, funky & rock. Na frysztackiej scenie zaprezentowały się dwa zespoły z powiatu strzyżowskiego: Zespół "Liver" z Frysztaka oraz strzyżowska formacja "Yellow Horse". Po koncertach nasyconych mocnym brzmieniem instrumentów strunowych, odbyła się dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadzili Andrzej i Marcin, na co dzień pracujący w GOK Frysztak.

 

Tradycyjnie, 15 sierpnia, w dzień Matki Bożej Zielnej, odbyły się dożynki. Uroczystości gminne rozpoczęły się od Mszy Świętej i poświęcenia wieńców we frysztackiej świątyni. Następnie korowody wieńcowe w uroczystych orszakach przybyły na plac GOSiR we Frysztaku. Na scenie plenerowej pojawił się Zespół Ludowy "Twierdzanie", który przywitał wszystkich przybyłych na tegoroczne Święto Plonów obrzędem "Wieńcowin". W trakcie uroczystości pan Marcin Januszczak, właściciel "Starej Wędzarni" we Frysztaku został odznaczony odznaką honorową "ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA" nadaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, którą wręczyli włodarze gminy.   Następnie starostowie dożynkowi Magdalena i Szczepan Mirasowie z Huty Gogołowskiej wręczyli symboliczny bochen chleba na ręce wójta Pana Jana Ziarnika, który rozdzielił chleb wśród wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Na gościnnym obiekcie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji mogliśmy obejrzeć wieńce przywiezione z całej gminy. Swoją obecnością zaszczyciły nas pięknie ubrane grupy wieńcowe z Glinika Średniego, Stępiny, Lubli, Gogołowa,  Huty Gogołowskiej, Twierdzy i Frysztaka. Frysztak był reprezentowany przez Koło Emerytów i Rencistów, a Twierdzę reprezentowali druhny i druhowie z OSP Twierdza oraz Zespół Ludowy „Twierdzanie”. Na szczególne wyróżnienie zasługują wieńce przygotowane przez dzieci i młodzież z Gogołowa i Twierdzy. Pozostałe grupy wieńcowe reprezentowane były przez Koła Gospodyń Wiejskich, które czynnie działają na terenie naszej gminy. Absolutnie wszystkie wieńce wzbudzały zachwyt zarówno jury jak i publiczności. 

Dla uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji: dla dzieci były dmuchańce, dla wszystkich pyszne jadło przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gogołowa, Twierdzy i Lubli. Można było zakupić książki u  Agaty, słodki miodek u Marcina, oraz pachnące pierniki Małgosi. Oprócz tego przepiękne rękodzieło ( torby ekologiczne, naczynia drewniane, robótki szydełkowe, biżuteria) można było zobaczyć i zakupić na Jarmarku Rozmaitości.

Frysztacką scenę w letniej odsłonie ubarwiła tradycyjna muzyka w wykonaniu zespołów ludowych: Zespołu Śpiewaczego „Gogołowianie” oraz Zespołu Ludowego "Twierdzanie". Późnym popołudniem na scenie pojawiły się gwiazdy tegorocznych dożynek: Gabriel Fleszar i Andrzej Krzywy. Znane przeboje w szczególny sposób zabrzmiały dla frysztackiej publiczności, na którą  zawsze można liczyć. Podsumowaniem tegorocznych dożynek była dyskoteka pod gwiazdami, która zakończyła frysztackie świętowanie.

 

Za pomoc w organizacji dożynek dziękujemy GOSiR Frysztak, Zakładowi Komunalnemu Frysztak.

Szczególne podziękowania kierujemy do grup wieńcowych – dziękujemy Wam za trud kultywowania jednej z najpiękniejszych polskich tradycji. Podziękowania kierujemy również do  grupy Miłośników Tradycji i Ludowej Muzyki z Gogołowa, pod kierownictwem Pana Edwarda Górgacza.


 Zapraszamy do galerii zdjęć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz