poniedziałek, 25 października 2021

V Frysztacka Konferencja Kultury Ludowej 16.10.2021

 

16 października , po raz piąty mali i duzi miłośnicy folkloru spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku, żeby kultywować ludową kulturę taneczną. Tegorocznym gościem specjalnym V Frysztackiej Konferencji Kultury był pan Piotr Zalipski – tancerz, artysta, choreograf. Pan Piotr przez dwadzieścia lat był tancerzem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, pracował tam również jako instruktor i choreograf. Zagrał również w nominowanym do Oskara  filmie „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, gdzie partnerował w tańcu głównej bohaterce. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”

Głównym tematem konferencji był kujawiak – jeden z pięciu tańców narodowych. Młodzi tancerze z zespołów „Małe Pogórze” z KD „SOKÓŁ” w Strzyżowie, „Mały Frysztak” z GOK Frysztak oraz „Wisznia” – grupa młodsza z Wiśniowej poznawali tajniki rytmów, kroków, ustawień, historię i istotę tego tańca. W drugiej części młodzi adepci tańca poznawali tańce i zabawy łowickie.

Wielkie emocje wzbudziła prezentacja oryginalnych strojów łowickich połączona z pięknie opowiedzianą historią.

Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Zalipskiemu i dyrekcji Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” za współpracę i liczymy na jej kontynuację.

W oczekiwaniu  na kolejną edycję konferencji zapraszamy do obejrzenia historycznych już zdjęć. a.s. 😊

Galeria - Kliknij TUTAJ!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz