środa, 19 stycznia 2022

Trzynasty Koncert Kolęd „Chwalmy Boże Dziecię“ przeszedł do historii.

 


W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele parafialnym we Frysztaku odbył się Koncert Kolęd "Chwalmy Boże Dziecię".

Już po raz trzynasty we frysztackiej świątyni zabrzmiały kolędy i pastorałki wyśpiewane przez chóry, które w tym roku zdeklarowały swoje uczestnictwo w  koncercie. Zaproszenia przyjęły trzy chóry z Podkarpacia: CHÓR "CANTORES CARVATIANI" Z GORLIC, CHÓR ŻEŃSKI "FONTES" Z BUDZIWOJA, oraz gospodarze CHÓR "SOKÓŁ" Z FRYSZTAKA. Koncert poprzedziła msza święta o godzinie 15:00 pod przewodnictwem ks. Zenona Bieszczada z oprawą muzyczną chórów.  Bezpośrednio po zakończonej liturgii rozpoczął się koncert. Jako pierwszy wystąpił Chór Żeński "Fontes" z Budziwoja pod batutą Andrzeja Mozgały. Chór zaśpiewał cztery utwory w opracowaniu wokalno – instrumentalnym z głosem solowym samego dyrygenta w pastorałce "O Józefie". Kolejnym chórem, który wystąpił po raz pierwszy we frysztackiej świątyni był Chór "Cantores Carvatiani" z Gorlic pod dyrekcją Anny Cisoń – Połeć. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy kolędy i pastorałki ciekawie zharmonizowane, szczególną uwagę zwrócił utwór „Tam na Riczi na Jordani"- melodia spopularyzowana przez słynnego kompozytora Mykołę Leontowycza, znana jako staroukraińska kolęda "Szczedryk". Jako ostatni zaprezentowali się gospodarze tegorocznego wydarzenia, Chór Mieszany "Sokół" pod batutą Magdaleny  Wiśniowskiej. W ich wykonaniu zabrzmiały mniej lub bardziej znane  kolędy i pastorałki w tradycyjnym opracowaniu na cztery głosy. Na zakończenie koncertu połączone chóry wspólnie wykonały dwie piękne kolędy:

"Gaudete"- szesnastowieczny radosny utwór w języku łacińskim- dyr. Magdalena Wiśniowska oraz wzruszająca kołysanka "Zaśnij Dziecino" - dyr. Andrzej Mozgała. Po pięknym śpiewie nastąpił moment podziękowań. Na ręce dyrygentów zostały przekazane pamiątkowe statuetki i dyplomy uczestnictwa, które wręczyli: wójt Gminy Frysztak – Jan Ziarnik oraz z-ca starosty strzyżowskiego – Tomasz Garncarski.

                Jak zwykle niezwykły charakter tego kolędowania nadawała cudowna publiczność zgromadzona we frysztackim kościele. To z jej współudziałem ten wieczór miał magiczną moc jednoczenia w śpiewie. Bardzo wszystkim Państwu dziękujemy.

                Równie serdecznie podziękowania kierujemy do Ludzi Dobrej Woli, którzy materialnie wsparli to wydarzenie: dziękujemy Proboszczowi Parafii Frysztak i Parafianom, Gminie Frysztak, Starostwu Powiatowemu w Strzyżowie, Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu WENTA, Cukierni FRESCA oraz Piekarni Pokoleniowej KRUKIEREK. To, że zawsze możemy na Was liczyć dodaje nam skrzydeł i napędza do organizacji kolejnych koncertów.

                Trzynasty Koncert Kolęd „Chwalmy Boże Dziecię“ przeszedł do historii. Zapraszamy za rok!


P.S.  A dla tych, którzy być nie mogli już szykujemy nagranie oraz płytę. Szczegóły niebawem na naszym Facebooku i stronie internetowej 😊


Tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz