czwartek, 14 lipca 2022

SZLAKIEM ŚREDNIOWIECZNYCH PIELGRZYMÓW

 

W ubiegłą niedzielę, 10 lipca 2022 roku w ramach obchodów 350-lecia kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie odbył się kolejny z serii koncertów uświetniających to wydarzenie.

Tym razem wnętrze tej pięknej, zabytkowej świątyni wypełniły dźwięki pieśni zaczerpniętych ze średniowiecznych manuskryptów pochodzących z miejsc szczególnego kultu pątników takich jak Montserrat, Santiago de Compostela czy Asyż, opowiadające o ich wędrowaniu, rozterkach i radościach z tym związanych. Wszystko za sprawą Zespołu Muzyki Dawnej Vox Angeli, który w prawdziwie mistrzowski sposób przeniósł licznie przybyłych słuchaczy na średniowieczne pątnicze szlaki. Uczestnicy koncertu w czynny sposób brali udział, śpiewając refreny, których teksty były wydrukowane w programach, przygotowanych przez wykonawców. Muzycy akompaniowali na takich instrumentach jak CITOLA PARMA – wzór z 1180 r., Lira korbowa SYMPHONIA, REBAB, PSALTERIUM – wzory z XIII w., oraz różnorakich bębnach obręczowych. Po zakończeniu trwającego ponad godzinę koncertu był czas na sympatyczne rozmowy z wykonawcami oraz próbę samodzielnej gry na wyżej wymienionych instrumentach.

W koncercie licznie uczestniczyli mieszkańcy Gogołowa, gminy Frysztak a także miłośnicy Muzyki Dawnej przybyli specjalnie na to wydarzenie często z odległych miejsc.
Czas spędzony w tym wyjątkowym kościele był dla nas wszystkich chwilą oderwania się od tego co na zewnątrz i niecodzienną podróżą w głąb wieków szlakiem średniowiecznych pielgrzymów.


Zobacz galerię zdjęć!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz