Chór mieszany "Sokół"


Chór mieszany "Sokół" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku powstał w 1987 roku. Pierwszym dyrygentem chóru był Jan Karpierz, później od marca do grudnia 2002 r. dyrygował Janusz Strzępek. Od kwietnia 2003 r. do chwili obecnej chór prowadzi Magdalena Wiśniowska.
Chór przez wszystkie lata rozwijał swoje umiejętności i ciągle poszerzał repertuar, na który obecnie składają się pieśni liturgiczne, kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne oraz bogaty repertuar ciekawie zaaranżowanych przyśpiewek ludowych.

Corocznie prezentuje się podczas organizowanych w naszym powiecie różnych przeglądów, w tym: Pieśni Maryjnych w Czudcu, Pieśni Wielkanocnych „Surrexit Chrystus Alleluja” w Gogołowie oraz Pieśni Patriotycznych w Strzyżowie. Jest częstym gościem w Bazylice w Pilźnie oraz rodzimym Frysztaku, gdzie od lat współorganizuje Koncert Kolęd „Chwalmy Boże Dziecię”.

W maju 2012r. chór obchodził jubileusz 25 lecia istnienia. Z tej okazji nagrana została płyta zawierająca 13 utworów prezentujących wspomniany wcześniej szeroki repertuar chóru. Płytę można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku. Cena: 10zł.

Ma na swoim koncie liczne wyróżnienia, w tym m.in.: nagrodę Prezesa ELMET-u z Rzeszowa (1997 r.) oraz II nagrodę (2009 r.) w Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie, wyróżnienie w VII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 2001. Chór dwukrotnie brał udział w Podkarpackim Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Radymnie, gdzie wyśpiewał w 2008r II nagrodę, a w 2010r został honorowo wyróżniony przez jury konkursowe. Jesienią 2010 roku na zaproszenie słowackiego chóru Karmel, chór koncertował w Stropkovie na Słowacji. W listopadzie 2012r. chór zdobył II nagrodę na II Głogowskich Spotkaniach Chóralnych.

Najnowsze

Kontakt